V rámci týždňa proti drogám a závislostiam sme sa venovali tejto problematike nástenkami, besedami i zážitkovým vyučovaním. Zdravý životný štýl, aktivity a dostatok pohybu, ale i odolanie pascám príjemnosti a zdanlivého dobra .
Droga nie je hračka
Droga je návyková látka, ktorá zapríčiňuje závislosť, mení myslenie, pamäť, vnímanie a náladu.
PRÍČINY VZNIKU DROGOVEJ ZÁVISLOSTI
1. Túžba po príjemnom pocite: Deti konzumujú alkohol na večierkoch, či s priateľmi.
2. Zvedavosť a nuda: Hľadanie dobrodružstva a vzrušenia, nové skúsenosti, poznanie, vyplnenie si voľného času viac zábavy- to je prirodzená túžba detí. Väčšina detí je po užití drog sklamaná. Keď vyfajčia prvú cigaretu mnohé v tomto bode prestanú a viac to neskúšajú.
3.Vplyv rovnocennej skupiny: Keď sa zneužívanie drogy zakorení v skupine mladých ľudí, má tendenciu šíriť sa v nej. Partia sa stáva hlavným manipulátorom osobnosti a spôsobu života skupiny a neskôr už nemajú síl ani záujem túto skupinu opustiť. Partia si vytvára tvrdé pravidlá, rituály, odlišné znaky oblečenia, tetovanie.
4.Útek pred vonkajšími problémami: Veľa problémov, ktorým deti čelia prežívala a prežíva väčšina ľudí. Spomenieme pubertálne obdobie, ktoré nebolo nikdy ľahké. Deti sa musia naučiť riadiť záväzkami a zodpovednosťou musia konfrontovať hodnoty s meniacim sa svetom, aby si uvedomili vlastný systém hodnôt. A droga je únik, ale i pasca.
5.Únik pred vnútornými emotívnymi problémami: Väčšina mladých ľudí zistí, že mnohé ich problémy vyrieši čas. Drogy im poskytujú obrovskú možnosť výberu, aby mohli čeliť nielen sebaúcte, ale aj plachosti, úzkosti depresii a iným problémom. Alkohol rúca zábrany, droga vyvoláva pocit sily, robí svet nežným a zasneným, otvára sa priestor pre novú skutočnosť.
Znakom závislosti je silná túžba užívať látku. U takéhoto človeka vzniká problém sebaovládania, nedokáže sa užívania tejto látky vzdať a opakovane sa k nej vracia. Po čase sa objavujú u týchto ľudí zdravotné problémy.
Medzi najčastejšie závislosti patrí: alkohol, tabak, sedatíva, organické rozpúšťadlá, opiáty a veľa ďalších zdraviu škodlivých látok.
DROGY, S KTORÝMI SA STRETÁVAJÚ DETI
1. Počítač – deti strácajú záujem o iné aktivity, nemajú potrebu chodiť von, narúša reálne vnímanie sveta a deti vnímajú násilie ako niečo, čo do dnešnej spoločnosti patrí.
2. Televízia – má negatívny vplyv na deti a mládež prostredníctvom filmov s násilnou tématikou, deti sú agresívne a ťažko rozlišujú fantáziu od skutočnosti.
3. Mobil
4. Alkohol
5. Fajčenie
PREVENCIA
Pod pojmom prevencia sa rozumie aktivita určená predchádzať prvému užívaniu drog. Cieľom je zakotviť zdravie ako dôležitú životnú hodnotu, ktorú je treba chrániť. Uvedomovať si možné nebezpečie a ako sa tomu nebezpečiu vyhýbať. Úlohou drogovej prevencie je, aby čo najmenej ľudí uspokojovalo svoje potreby alebo riešilo problémy pomocou drogy. Od ranného detstva sa má uskutočňovať prevencia v rozličných oblastiach vytváraním pozitívnych návykov, rozvíjaním vedomostí, zručností a zdravého seba presadzovaním, znalosťou o ochrane zdravia. Preventívne pôsobenie v tejto oblasti je dlhodobý proces. Prevencia môže mnoho mladých ľudí od užívania drogy odvrátiť. Objasňuje deťom a mládeži realitu a odhaľuje následky pre ľudský organizmus.
Váž si seba – urob zdravé rozhodnutie
Hovorme o drogách
Športom proti drogám